Datça: Bal, Badem, Rakı – Balık

Bebekliğimden beri her sene mutlaka gitmeye çalıştığım Datça, Aktur’daki yazlığımızdan her seferinde ‘İyi ki dedem almış burayı’ diyerek dönüyorum. Hem Datça yarımadası, hem de Aktur başlı başına cennet denilebilecek bir yer.

Datça Aktur; çam ağaçlarının arasında, bir koyu Ege, bir koyu Akdeniz olan ve bence dünya üzerindeki cennet sayılabilecek, ömür uzatan yerlerden.

Marmaris – Datça yolunun ortasında yer alıyor; Datça’ya uzaklığı 30 km, Marmaris’e 40 km. Aktur’a ulaşım Dalaman’dan ise yaklaşık 2,5 saat sürüyor. Dolayısı ile gitmesi oldukça zor ve uzun sürüyor, bu nedenle de hala güzelliğini ve sakinliğini koruyabilmiş yerlerden.

Çiftlik Koyu boyunca çam ormanları içerisinde yer alıyor. 1970’li yıllarda Muğla Valisi Özer Türk’ün öncülüğünde inşa edilmiş. Çiftlik koyunun hemen yanında Kovanlık koyu bulunuyor, Adatepe denilen yarımada iki koyu birbirinde ayırıyor. Adatepe’nin Vali Çamı denen tepesinden iki koyun muhteşem manzarası görülebiliyor. Eğer en tepeye çıkarsanız yaklaşık 30 dakika sürüyor ve bu çabanıza gerçekten değecek bir gündoğumu ve günbatımı görülebiliyor.

Haftada üç gün pazar kuruluyor, eskiden küçük-büyük market olan, şimdi 1-2 M Migros olan iki market var. Bizim ev küçük markete yakın olan B mahallesinde, arkası orman.

Aktur tahmin edersiniz ki Mayıs ayında gelip Kasım sonuna kadar kalan yazlıkçılarla dolu. Bu sebeple de ‘emekli bebekli göbekli’ lakabını almış.

Biz de Aktur’da olduğumuz süre boyunca hemen yazlıkçı hayatına adapte oluyoruz. Sabah koşusu ve denizi sonrası öğlene kadar süren kahvaltılar yaptığımız, evden denize, denizden eve mayo üzeri bornoz veya havlu ile gidip geldiğimiz, tüm gün sahilde yayıp sadece denize girmek ve belki de bira içip tavla oynamak için yerimizden kalktığımız, bir tepe ardından güneşi batırıp diğer taraftan çıkan ayı seyrederek son akşam denizini yaptığımız, akşam yemeği sonrası sahil boyunca yürüyüş yaparak doya doya mehtabı ve yıldızları seyrettiğimiz bir hayatımız var Aktur’da.

Genelde yazlıkçıysanız sandalye ve şemsiyenizi kumsalda bırakıyorsunuz, evler zaten denize aşırı yakın, yemeğe eve gidiliyor. B Mahallesinde, küçük marketin önünde Leo Beach var, şezlong, tesis isterseniz genelde oraya gidiliyor.

Bir de Promil Bar var, tam karşısındaki tepenin ardından güneş batıyor, o nedenle gün batımının biranızı içebileceğiniz en güzel yer. Akşamları da 12:00’den sonra gidiliyor; herkes ailesi ile yemeğini yiyip, sahilde yürüyüşünü yaptıktan sonra.

Uzun kaldığımız zamanlar Aktur dışında mutlaka gittiğimiz klasik yerler var.

Bir klasiğimiz Selimiye’yi ziyaret ve Sardunya’da gün batımı ile başlayan rakı – balık ziyafeti. Selimiye’de yengemin kardeşinin dükkanı var, genelde dayımlar ile bir yemek için buluşuyoruz burada. Sardunya Türkiye’deki en iyi balık restoranları listemde ilk 5’te yer alıyor. Bayram filansa yer bulmak çok zor. Meze, balık ve tatlılar, hepsi çok iyi. Cheesecake bile yapıyorlar ve aşırı iyi. Bir balıkçı nasıl bu kadar iyi Cheesecake yapabiliyor inanmak zor. Aynı zamanda bungalovları da var, konaklama yapabiliyorsunuz.

Bir de son gittiğimizdeki keşfettiğimiz Losta Tatlıcısı var, muhallebili baklava ve şerbetli börek çeşitleri başdöndürücü. Balık üzeri tatlı ihtiyacını gidermek için ideal.

Knidos Datça’dan iki saat arabayla o sebeple her seferinde gitmiyoruz ancak güneşin denizden battığı nadir yerlerden biri olduğu için çok severim.

Eski Datça turu, türk kahvesi molası ve Datça Merkez’de rakı – balık. Balıkçıköy Fahri deniz kenarında, hemen kumların üzerinde yiyebileceğiniz mezeleri muhteşem hep ilk tercihimiz olan balıkçı.

Hava rüzgarlı veya soğuk ise hemen limandaki Kaptan’ın Yeri tercihimiz, burası Datça’nın en eski ve köklü balık restoranı. Liman’ın tam karşısında yer alıyor, balıkları ve deniz ürünleri günlük geliyor ve pişiyor.

Datça Vineyards’ın şaraplarına bayılmasam da rakı-balık ritüeline bir ara vererek değişiklik yapmak için iyi. Kırmızı şarapları daha iyi, peynir-şarküteri tabakları vasat, ama bağlar içerisinde keyifli bir yer. Biraz fazla rüzgarlı aklınızda olsun.

Zeytinyağ, bal, badem alışverişi için Datça Köy Ürünleri ve Olive Farm var. Datça Köy Ürünler hem güzel, hem daha uygun. Badem ezmesi efsane, zeytinyağ ve bal da alıyorum ben genelde buradan. Aktur pazarı da güzeldir alışveriş için.

Son olarak genelde gündüzleri Aktur’da denize giriyoruz ama Palamutbükü’nde günübirlikçilik yapmak güzel oluyor. Datça taraflarında deniz genel olarak güzel, nerede oturduk yemek yedik hatırlayamıyorum ama çok güzeldi, salaş ve tatlı bir yer seçmiştik.

Bir de doğa, açıkhava, kamp ve yürüyüş seviyorsanız benim gibi Karia Yolu Datça‘dan geçiyor ve günlük, birkaç günlük gidebileceğiniz yürüyüş rotaları var.

Belinda Carlisle’ın dediği gibi ‘Heaven is a place on earth’, dünya cennetteki bir yer, Datça da bunun en güzel örneği 🙂

Yoga yapmak, dağlara çıkmak, yeni yürüyüş rotaları keşfetmek isterseniz genelde bayramlarda yazlıktayım, beni B mahallesinin oralarda bulabilirsiniz.

Deniz Orbay.

#palamutbuku #datcakoyurunleri #selimiye #datcavineyards #lostatatlicisi #olivefarm #balikcikoyfahri #datca #kaptaninyeri #aktur #sardunya

4 görüntüleme
Abone Olun
Yenil duyurular ve güncellemeleri alabilmek için e-posta adresinizi gönderin

 

©2019 Deniz Orbay

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon