Tasty Cinema

En son güncellendiği tarih: 30 Eki 2019

Tasty Cinema koku ve tat alma duyularını dahil ederek film izleme keyfine yepyeni bir boyut katarak filmin tadını çıkartmanızı sağlıyor. Filmdeki önemli sahneler, sözler veya olaylardan yola çıkarak, size filmi tam anlamı ile yaşatıyor ve içerisine alıyor.

Bu hafta hayatımda yaşadığım en sıradışı, keyifli ve uyarıcı deneyimlerden biri Tasty Cinema etkinliğine ikinci kez katıldım ve tekrar aynı keyfi alır mıyım acaba diye düşünürken bir kez daha bitmesini istemeyerek salondan çıktım.

İlk proje tasarlanırken Hakan Patır ile bir araya gelmiştik. O zamanlar S.Pellegrino markasının müdürüydüm ve Türkiye’de gerçekleşen, yemek deneyimi adına tüm etkinliklere mümkün olduğunca destek vermeye çalışıyordum. Projeyi duyduğumda dahi çok heyecanlanmıştım.

İlk etkinlik Pera Müzesi’nde 1968 yapımı Peter Sellers’ın The Party filminin gösterimiydi. Tüm film bir partide geçiyor. Hrundi V. Bakshi (Peter Sellers), Hollywood’da başarılı olamamış sakar bir aktör; son oyunculuk denemesinde film setini hava uçurunca kovularak işsiz kalıyor. Bir yanlışlık sonucu, ünlü bir Hollywood yapımcısının evindeki jet sosyete partisine davet ediliyor ve unutulmaz parti başlıyor.

Salona üzerinde numaralar olan kutuların bulunduğu bir tepsi ile girdik. Film esnasında belli yerlerde rakamlar çıkıyor ve siz çıkan rakamın bulunduğu kutuyu, şişeyi veya paketi açıp içiyor veya yiyorsunuz.

Yalnız burada kurgu ekranda bir yemek sahnesinde tavuk yenirken siz de benzer yemeği yiyorsunuzdan çok daha öte. Örneğin ilk patlama sahnesinde çıkan numarada bir küçük şişede shot kokteyl bulunuyor ve içtiğimizde aynı patlama hissini damağımızda yaşatan bir kokteyl içiyoruz. Partiyi fillerin bastığı sahnede fillerin yemekten çok hoşlandığı Marula bitkisinden yapılmış Amarulalı bir digestive içiyoruz. En son sahnede parti çığrından çıkıp her yeri köpükler sararken yediğimiz mus ağzımızda aynı efekti yaratarak köpükleşerek dağılıyor. Yeterince sarhoş ve doymuş şekilde hiç ara vermeden izledğimiz filmden çıkarken yorumumuz ‘Ne iyi partiydi ama!’ oluyor. Aradan sanıyorum iki koca sene geçti ve filmin tadı hala damağımda kaldı!!


Bu hafta ikinci kez ‘Bottle Shock’ filmininin Tasty Cinema gösterimine katıldım.

IWSA’da gerçekleşen gösterimdeki filmin ana konusu bu sefer şaraptı. Açıkça söyleyeyim bir sefere mahsus bir deneyim olduğunu, tekrar aynı derecede keyif ve şaşkınlıkla ayrılacağımı hiç düşünmemiştim. Çok yanılmışım.

Bottle Shock, California’daki Napa Vadisi şaraplarının, beklenmedik bir şekilde dünyaca ünlü olmasının gerçek hikâyesini anlatıyor. 1976 yılında Fransız şarapları hegemonyası devam ederken ünlü İngiliz şarap uzmanı Steven Spurrier California şaraplarını keşfe çıkıyor. Bu yolculuğun sonunda, seçtiği şaraplar ile bir kör tadım düzenliyor. Aslında sadece reklam yapmak ve müşteri çekmek için düzenlediği bu organizasyonda California şaraplarının Fransız şaraplarından üstün gelmesi ile şarap tarihinde bir çığır açıyor ve ‘Yeni Dünya Şarapları’na bakışı tamamen değiştiriyor.

Bu sefer masa düzeni ve önümüzde kutular ve üzerinde numaraların olduğu şarap kadehleri bulunuyordu.

Bar sahnesinde bir külah çerez yedik, araba yıkama sahnesinde Sam seksi bir şekilde arabayı yıkarken ‘chicken fingers’ yiyen adamlarla beraber biz de kızarmış tavukları mideye indirdik, Bo annesinden sıkıntıyla para istemek için Country Club’a uğradığında kulüp sandwich ve bloody mary’ler çıktı paketlerden, bağları gezerken yenilebilir toprak (çok orjinal fikir) fıstık, ay çekirdeği, kabak çekirdeği, dut, leblebi ve ceviz karışımı toprak görünümlü birşeyler yedik ve finalde Kayra Versus Dedeçeşme Blend eşliğinde bir mini burger yedik ki bu lezzet bana sahneyi unutturdu. Hangi sahne hatırlayamıyorum o kadar lezzetliydi. Brioche ekmeği, Worcestershire soslu burger köftesi, soğan reçeli, rokforlu aioli ile viskili ve ballı pastırma! Veganlık bu akşam yalan oldu…

İstiyorum ki her bir film açtığımda evde önüme numaralı kutular gelsin ve ben her filmi böyle izleyeyim. Bu deneyimi bir kez denemenizi öneririm.

Buraya bir de izlemek isterseniz link bırakıyorum.

Tadı damağınızda kalan deneyimlerin bol olması dileğiyle.

Deniz Orbay.

#filmintadınıçıkar #tastycinema

1 görüntüleme
Abone Olun
Yenil duyurular ve güncellemeleri alabilmek için e-posta adresinizi gönderin

 

©2019 Deniz Orbay

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon