Yin Yoga

En son güncellendiği tarih: 29 Eki 2019

Bundan 2 sene önce bir saatlik Yin Yoga dersine bile girmekte zorlanırken 2018’in açılışını 30 saatlik Yoğunlaştırılmış Yin Yoga Eğitimi ve 5 gün boyunca 3’er saat Yin Yoga pratiği ile yaptım. 

Yin Yoga felsefi temeli taoizme dayanan, Çin‘de doğmuş ve tüm dünyada yayılmış bir, her yaşa ve seviyeye uygun, meditatif bir yoga uygulaması.

Pozlarda uzun süreli kalınıyor ve uygulama sırasında etkilenmesi hedeflenen bölgelerdeki kaslar pasif bırakılıyor. Bu dışarıdan sere serpe rahat bir şekilde yatış olarak görülse de hem zihinsel, hem de fiziksel olarak oldukça zorlayıcı bir pratik. Bedene esneklik kazandırarak hem zihni, hem de bedeni meditasyona hazırlıyor.

Etrafta veya stüdyolarda birçok yoga çeşidi duyarsınız; Anusara, Asthanga, Vinyasa, Power, Bikram, Hat-ha, Yin Yoga gibi.. Aslında bunların hepsi bir ve asıl pratik olan Bhakti Yoga’ya yani adanmışlık ve sevgi yogasına – bir çeşit meditasyon – hazırlayan farklı uygulamalardır.

Üst katmanlar ve zihin ile çalışmak oldukça güç ve zorlayıcı olduğundan tüm bu çalışmalarda bedeni bir araç olarak kullanılır. Burada da yoga Batı dünyasına geçerken farklı yerlerde, farklı senelerdeki ihtiyaçlar doğrultusunda çeşitlenmiştir. Aslında amaç bağ dokusu ve kasları çalıştırarak enerji akışını sağlamak, qi ve pranayı harekete geçirmek, fiziksel hareket ve zihne odaklanarak zihni netleştirmek ve meditasyona hazırlamak.

Birçok stüdyoda sunulan Hat-ha Yoga güneş ve ay kelimelerinin birleşiminden oluşan vücudu Bhakti yogaya hazırlamak için oluşturulmuş bir pratik aslında. Ha güneş yani yang ve ay yani yin iki pratiğin dengeli bir şekilde örülmesi ve birbirini tamamlaması ile oluşuyor. Ancak günümüzde hayat, beklentiler ve şehir yaşamı bizi yang olmaya yönelttiğinden günümüzde popüler olan pratikler de bu yönde ağırlaşmış ve yin tarafı biraz geri planda kalmış. Dolayısı ile tamamen yin’den oluşan bir pratik ihtiyacı duyulmuş ve Paul Grilley tarafından bu şekilde bir uygulama oluşturulmuş.

Berivan Hoca ile Eylül ayında Bir Yoga Tatili inzivasında tanışma ve pratik yapma şansı yakaladım ve kendisi salında bir süredir çok ihtiyacım olduğunu bildiğim Yin Yoga’yı sevdiren, merak ettiren kişi oldu. Sonrasında kendimi hiç ummadığım bir şekilde 30 saatlik eğitimin içerisinde buldum. Pozlardaki süre ve oldukça yoğun öne eğilmeler sonucu ruhsal olarak da bir içe dönüş yaşanıyor. Tam seneye başlarken yeni bir pratik öğrenmek, içe dönmek ve sakinleşerek başlamak harika olur diye düşündüm.

Bu beş gün boyunca sabah erkenden kalkıp yeşil bir smoothie hazırladım kendime ve matımda yerimi aldım. Güne eklemleri ısıtarak ve sonrasında her gün farklı bir seri ile 3 saatlik bir pratik ile başladık, öğleden sonraları ise çok yararlı bulduğum anatomi dersleri, sekanslamanın ve Yin Yoga yaklaşımının incelikleri ile devam ettik.

Yin Yoga ayrı bir pratik olarak uygulansa da aslında yoganın bir parçası ve bir yaklaşım biçimi. Ne yapıyorum’dan ziyade nasıl yapıyorum, neden yapıyorum’a odaklanan bir pratik çeşidi.

Özellikle bağ dokuları, kemikleri birbirine bağlayan ligamentleri ve kas liflerini birarada tutan, kasları kemiklere ve fasyaya bağlayan, iç organların yerinde kalmasını sağlayan ve eklemleri sarmalayan tendonları etkileyen Yin Yoga öncelikle esnekliği ciddi şekilde arttırıyor. Yogada içinde prananın aktığı “nadi”lerden oluşan enerji bedenle çalışıyoruz. Pozlarda hareketsiz kalarak fiziksel bedende kasları pasif bırakıp ligament ve fasyayı esnetiyor zihinsel ve ruhsal bedende ise farkındalığın derinleşmesiyle meditatif zihne ulaşamaya çalışıyoruz. Kedinizi dinleyecek bol vaktiniz oluyor yani ve bu pek de kolay olmuyor. 🙂

Benim yoga yolculuğum hep karşıma çıkan ve bana değişik pratikleri, uygulamaları, felsefeleri merak ettiren hocaları takip ederek ve eğitimlerine girerek bu günlere geldi. Bir – iki sene önce kendimi hayal bile edemeyeceğim durumlarda gayet doğal ve rahat bir biçimde buldum. Cihangir Yoga’da ders vermek, 1,5 saat boyunca gayet rahat bir şekilde mantralar söylemek, en sevdiğim mantraların olması, OM mantrasının beni çok derinlere götüren ve doğal bir sese dönüşmesi, hareketli meditasyon çalışmaları ve en son kendimi bulduğum yer ise Yin Yoga oldu.

Kabule etmeye, bırakmaya ve ve kucak açmaya cesaretiniz varsa Yin Yoga’yı denemenizi özellikle de Berivan Hoca‘nın bir dersine girmenizi öneririm.

Namaste.

Deniz Orbay.

#berivansungur #yinyoga #featured #yoga #cihagiryoga

4 görüntüleme
Abone Olun
Yenil duyurular ve güncellemeleri alabilmek için e-posta adresinizi gönderin

 

©2019 Deniz Orbay

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon